אודות

מרכז כח האיזון למחול משולב (משנת 2000) מאפשר מפגש ממקום של שוויון בין בני אדם שונים המתאפיינים במגוון רחב של יכולת גופנית, נכים ושאינם נכים יחדיו.

בעקבות ההצלחה הגדולה של המופע המשולב 'כח האיזון' של להקת המחול ורטיגו, בשנת 2001, וחשיפתו לקהל רב, זיהינו צורך וביקוש להמשך פעילות בתחום המחול המשולב והשקנו את תכנית ורטיגו-כח האיזון, תכנית יחידה מסוגה בארץ המאפשרת מפגש חווייתי משמעותי בין נכים ושאינם נכים, בין אם דרך סדנאות פעילות או דרך מופעים מעוררי מחשבה.

מנהלי התכנית, חי כהן וטלי ורטהיים- אגרניוניק, אשר נפגשו בזמן יצירת המופע, מובילים את פיתוח התכנית עם ייזום של מגוון פעילויות שמטרתן לעודד יצירת תקשורת בלתי אמצעית, בגובה העיניים, בין נכים ושאינם נכים דרך שפת הגוף וכלים מתחום המחול.

בשנת 2008, עבר מרכז הפעילות של ורטיגו-כח האיזון אל כפר האמנות האקולוגי, בקיבוץ נתיב הל"ה, בעמק האלה. במתחם הנגיש הפעיל בכפר מתארחות קבוצות רבות לחוויה של מחול המשלב נכים ושאינם נכים לצד יצירה באדמה והעשרה בתחום האקולוגי. האוכלוסייה המשתתפת בפעילויות כוללת נכים המתאפיינים במגוון מוגבלויות – פיזיות, מוטוריות, נפשיות, קוגניטיביות, לקויי ראייה וכבדי שמיעה, בטווח רחב של גילאים, בני נוער ומבוגרים. המרכז מקיים שיתופי פעולה עם עמותות המספקות שירותים לנכים ולבעלי צרכים מיוחדים ועם מערכת החינוך, ותכנית הפעילות כוללת סדנאות קונטקט אימפרוביזציה משולב, סדנאות מתנועה לאדמה, תכנית מסדנה לבמה ורפרטואר עשיר של מופעים המשלבים רקדנים נכים ושאינם נכים. המרכז ממשיך להרחיב את פעילותו בארץ ובעולם, ובשנת 2016, הושקה תכנית הכשרה למנחים מקצועיים בתחום.

ורטיגו-כח האיזון זוכה פרס רודרמן לקידום שילוב בעלי מוגבלויות בחברה לשנת 2012