"ורטיגו GLOBAL" – הפתעה במופע החדש של להקת המחול ורטיגו. איטו אבירם

ההפתעות נחתו מכל הכיוונים במופע המחול המודרני החדש והמעורב של יוצרים בינלאומיים
היה שם "קונצרט" של מילים, אותו השמיעו רקדני הלהקה, שהתפזרו בין הצופים באולם וביציע, בניצוחו של חבר הלהקה, היה שם נייר בכמויות, שאותו קרעו, מדדו ולבשו הרקדנים, ובין כל אלה היו גם כמה קטעי מחול חזקים, במופע החדש של להקת ורטיגו, שמקום מושבה בכפר האקולוגי שבקיבוץ נתיב הל"ה.

המופע החל בקטע אינקוגניטו של המנהלת האמנותית ורקדנית מייסדת של הלהקה נעה ורטהיים. לבדה על הבמה, לא מנסה להסתיר את גילה ואגב כך מגלה כמה נאה, מעוצבת ובמלוא הכושר יכולה להיראות אישה בת 50, היא חוללה בריקוד מאד אישי, עם מוטיבים חוזרים, כשברקע נשמעת, לעיתים, מוסיקה מלחששת ומאד נשית.

על השתתפותה במופע אמרה נעה: "זו שנה מאד מיוחדת עבורי. אני חוגגת השנה את יום הולדתי ה-50 והמתנה הכי טובה שיכולתי לבקש היא העבודה המיוחדת הזו. פגשתי שני יוצרים ייחודיים בינלאומיים: אנה הלפרין האגדית ומעוררת ההשראה ושרון פרידמן אשר התחיל את צעדיו אצלנו בלהקה לפני למעלה מעשור. אני מרגישה כי מעגלים נסגרים ונפתחים בחיי, ואת התחושה הזו אני רוצה לחלוק עם הקהל הרחב על הבמה."

הקטע החזק, שבא לאחר מכן, ושהלם בצופים באגרוף קמוץ, הוא יצירתו של שרון פרידמן (34), יוצר מוערך והמנהל האמנותי של להקת המחול שהקים במדריד, אשר החל דרכו בוורטיגו ועתה חוזר אל הלהקה כדי לחלוק את התפיסה האמנותית שגיבש במרוצת השנים. זהו קטע משותף לכל הרקדנים.

יש שם תנועות אחרות, מקוריות. מצד אחד – העדריות המאפיינת אותנו כבני אדם, ומצד שני ניסיון נואש להשיג אינדיוויזואליזם, תלות פיזית בין הרקדנים, שכמו נופלים אחד על השני, מטפסים ומנסים להגיע גבוה יותר על חשבון חבריהם, דורסים ונדרסים, מאבדים יציבות אך גם מושיטים זרוע מחלצת לחבר כושל. והשאלה עולה: האם ניתן למצוא את החופש האישי בתוך סבך הקשרים והמנהגים החברתיים?

הכוריאוגרף שרון פרידמן מתווה את הכיוון על פי הדואט שיצר ?Hasta dónde (עד לאן?) ומתמסר לתהליך הדדי עם נעה ורטהיים ורקדני להקת המחול ורטיגו. היצירה, בסופו של דבר, מתהווה מתוך תהליך של בחינת גבולות והתמודדות עם שינוי משמעותי בממד האישי. האישי הוא הציבורי. "השינוי טמון בכל אחד מאיתנו, השאלה היא עד כמה נעז לבצע את השינוי" (שרון פרידמן)

הקטע שבא אחרי ההפסקה הוא יצירתה של הכוריאוגרפית הוותיקה אנה הלפרין (95), מחלוצות המחול הפוסט מודרני בעולם, שחוברת אל ורטיגו בהפקה העכשווית. מדובר ביצירה שחוללה מהפך בשנות ה-60 ורלבנטית מתמיד גם היום Parades & Changes 2015.

אתם תזכרו מהיצירה הזאת בעיקר את גיליונות הנייר המגולגלים על הבמה לכל עבר, נקרעים בידי הרקדנים, שגוזרים אותם, מועכים אותם, מודדים אותם, ולאחר שהם מתפשטים – עוטים אותם על גופם תוך כדי ריקוד, שסופו בירידה מהבמה וביציאה דרמטית דרך דלת האולם.

עוד בורטיגו

 • "ימה" של ורטיגו: גילוף של תנועה ועור מואר. רות אשל
 • One. One & One
  Jerusalem Theater
  Modin Performing Arts Center מודיעין
  Suzan Dellal
  Suzan Dellal
  Ramot Menashe
  Chaar Hanegev
  Jerusalem Theatre
  Rehovot
  Ashdod Performing Arts Center
  Haifa Performing Arts Center
  Yavne Performing Arts Center
  Cultural Hall Natanya
  Belgrade Dance Festival Serbia
  Cultural hall Pardess Hanna
  Suzan Dellal
  Kibbutz Kineret
  Performing Arts center Hertzila
  Suzan Dellal
  סוזן דלל
  Uzbekistan
  Kazakhstan
  Italy, Rome
  Chivitania, Italy
  Hevel Eilot Kibbutz Yotvata
  Suzan Dellal
  Kfar Blum
  Kfar Yona
  Kfar Saba
  University of Maryland
  Cleveland, OH
  BAC New York
  Sibiu , Romania
  Athens
  Pietrasanta,Italy
  Klaipeda Drama Theater, Lithuania
  Kaunas National Drama Theater, Lituania
  Maalot
  Miskolc, Hungary
  Frstenfeld Germany
  Hungary
  Online
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Leverkusewn Germany
  Lorrach Switzerland
  Karlsruhe Germany
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Ludwigsburg Germany
  Huston Texas
  ADF Nort Carolina
  Chathan NY
  Reno Nevada
  Saint-Sauveur Canada
  Chemnitz Germany