"ימה" של ורטיגו: גילוף של תנועה ועור מואר. רות אשל

גם בתוכנית החדשה של להקת "ורטיגו" אי אפשר שלא לזהות את החותמת שלה, הן בשפה התנועתית של נעה ורטהיים והן בהקפדה העילית של ההפקה. מהתוכנייה אנו למדים שאת ההשראה ליצירה קיבלה ורטהיים מהשיר "בראשית" של דון מקלין — "בראשית היה לא כלום, רק חושך ודממה". בבמה אכן שולטים הצבע השחור והאור. השחור בכותלי הבמה ובבגדים היפהפיים שעיצב ששון קדם, ואילו האור באותם חלקי גוף שבהם העור מואר, בעיקר זרועות ורגליים.

הבמה אלגנטית וטומנת מסתורין. שפת התנועה של ורטהיים בנויה ממה שנראה לי כהרהורים, המתבטאים בעיקר בתנועת הידיים, הנשלחות החוצה וחוזרות כנגיעה קלה, כאילו הכל פתוח וזורם. המיפרקים תמיד כפופים והאצבעות מכונסות פנימה ברכות. התנועה זורמת, ברובה מעגלית ונעה בין הצורות של הגוף מבלי לחתום צורה. לפעמים זה מעלה על הדעת תנועות טאי צ'י המסומנות כמו פיסות של זיכרונות.

בניגוד לאותן קצוות פרומות של תנועה, יורדים מהתקרה גושים ענקיים שחורים גיאומטריים של מרובעים ומלבנים, כמו איים צפים. הם מתקרבים ומתרחקים מהרקדנים, אולי מאיימים, ויוצרים ציפייה למפגש בין גוף הרקדנים הרך המתנועע לחומר המקובע.

באחד הקטעים שנחרתו בזיכרוני הגברים קופצים ברגליים צמודות, כמו בני שבט המסאי, ללא הנחיתה הרכה של רגליים כפופות, מה שיוצר אפקט של קפיציות אכזריות כלפי מעלה, או שאיפה להתנתק מהאדמה ולהגיע לעולמות אחרים.

קטע לירי מסקרן היה דואט שבו הרקדנית נישאת לכל אורכו ורגליה אינן נוגעות ברצפה, וכל זאת באיטיות זורמת כאשר העין תרה אחר הפתרונות התנועתיים. בקטע אחר הרקדנים נכנסים עם מקלות המכוונים כולם לגוף של רקדן אחד, מאיימים לשפד אותו.

לקראת סוף היצירה, לאחר שהעולם של החושך והאור עוצב, מופיעה רקדנית עטויה בטול לבן וגופה מרוח בגבס, והיא נעה כאילו מעטפת הגוף מכילה מאגרים ענקיים של מים, מתקדמת באטיות, מודעת למשקלה, למים הזורמים בתוכה, כאשר הלהקה מסתובבת סביב עצמה כמו דרווישיםהמבטאים משהו שאין לו התחלה וסוף.

הרקדנים הטובים מגלפים בדרך מעניינת את החומרים התנועתיים, גם את הניואנסים הקטנים שבהם. המוזיקה היפה של רן בגאנו, כמו גם התאורה של דני פישוף, יוצרים אחדות. זאת יצירה אסתטית, המעוררת הערכה ליכולת המקצועית של ורטהיים. יחד עם זאת נראה שהאתגר האמיתי העומד עדיין בפני היוצרת הוא הרחבת השפה התנועתית — תוך שמירה על הנתיב שלה, שהוא מרכיב חיוני בהתפתחותה.

עוד בורטיגו

 • One. One & One
  Jerusalem Theater
  Modin Performing Arts Center מודיעין
  Suzan Dellal
  Suzan Dellal
  Ramot Menashe
  Chaar Hanegev
  Jerusalem Theatre
  Rehovot
  Ashdod Performing Arts Center
  Haifa Performing Arts Center
  Yavne Performing Arts Center
  Cultural Hall Natanya
  Belgrade Dance Festival Serbia
  Cultural hall Pardess Hanna
  Suzan Dellal
  Kibbutz Kineret
  Performing Arts center Hertzila
  Suzan Dellal
  סוזן דלל
  Uzbekistan
  Kazakhstan
  Italy, Rome
  Chivitania, Italy
  Hevel Eilot Kibbutz Yotvata
  Suzan Dellal
  Kfar Blum
  Kfar Yona
  Kfar Saba
  University of Maryland
  Cleveland, OH
  BAC New York
  Sibiu , Romania
  Athens
  Pietrasanta,Italy
  Klaipeda Drama Theater, Lithuania
  Kaunas National Drama Theater, Lituania
  Maalot
  Miskolc, Hungary
  Frstenfeld Germany
  Hungary
  Online
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Leverkusewn Germany
  Lorrach Switzerland
  Karlsruhe Germany
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Suzanne Dellal, Tel Aviv
  Ludwigsburg Germany
  Huston Texas
  ADF Nort Carolina
  Chathan NY
  Reno Nevada
  Saint-Sauveur Canada
  Chemnitz Germany
 • Vertigo Dance Company Audition
  eco art village Vertigo